Vállalkozási formát nem feltétlenül kell váltania a régi katásoknak, de a többség más adónembe kerül a törvénymódosítás miatt. Aki úgy dönt, hogy cégformát is vált, mert kinőtte az egyéni vállalkozói létet és kereteket - vagy esetleg másokkal társul - annak valószínűleg a legnépszerűbb hazai cégforma jut majd alternatívaként eszébe: a kft., azaz a korlátolt felelősségű társaság. A kft. legnagyobb előnye, hogy a tagok anyagi kötelezettsége a társasággal szemben a törzsbetét szolgáltatására korlátozódik, és a társaság kötelezettségeiért nem felelnek.
Jelenleg két adónem közül választhatunk, ha kft.-t alapítunk.
A KIVA, azaz a kisvállalati adó egy egyszerűsített adónem fajta, amely kiváltja a fizetendő
Mértéke 2022. január 1-től az adóalap 10%-a.
Előnye, hogy a vállalkozásban keletkezett nyereséget és bértömeget azonos kulccsal terheli, ezáltal jobban motivál a foglalkoztatásra. Nem a nyereséget, hanem a kivett jövedelmet adóztatja, amivel új beruházások megvalósítását ösztönzi.
Cégformától függetlenül minden gazdálkodó szervezet alapvetően társasági adó alá tartozik, amennyiben nem választ vagy nem választhat más adózási módot.
Jó alternatíva lehet azoknak, akik nem felelnek meg a kiva létszám és bevételi feltételeinek, ha valamely társasági adókedvezményre jogosító tevékenységet végeznek vagy veszteségesen működnek.
A társasági adó számítása a következő módon történik:
A tao és kiva az 50.000 Ft-os fix "katához" képest jóval komolyabb adóterhet és komplexebb adminisztrációt jelent a vállalkozóknak...de ha a vállalkozásunk növekszik, akkor a plusz terhek gondolatával is meg kell barátkoznunk cégalapítás esetén.