Aki úgy döntött, hogy nem vesződik az átalányadózás adminisztrációs terheivel és magasabb költségeivel vagy esetleg társas vállalkozás alapításával, de kiszorult az új kata feltételeiből is, annak jó alternatíva lehet az egyszerűsített foglalkoztatás a szabályos alkalmi munkavégzés bejelentésére. 2022 júliusától változtak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai is, de bizonyos esetekben még így is jó megoldás lehet az alkalmi vagy idénymunka választása.
A egyszerűsített foglalkoztatás – ahogy a neve is sejteti -, egyszerűsített munkaviszonyt, alkalmi munkát vagy idénymunkát takar. Az alkalmi munkavállalás során eseti jelleggel végezhetünk munkát, amiért jellemzően órabér vagy napibér jár. Ennek a foglalkoztatási formának az előnye, hogy minimális adminisztrációval jár, adózása könnyen átlátható, a munkavállalóra kedvező adófizetési kötelezettségek vonatkoznak, emellett a munkáltatónak is alacsony a közteherfizetési kötelezettsége: nincsen szociális hozzájárulási adó, munkaerőpiaci járulékfizetés és szakképzettségi hozzájárulás sem, viszont fix összegben (/fő /nap) adóznak. Az egyszerűsített foglalkoztatás legkisebb összege igazodik a mindenkori minimálbérhez és a garantált bérminimumhoz. Igaz, a munkavállaló szolgálati ideje közben telik (ami pl. fontos a nyugdíjszámítás esetében), de ez az idő nem számít TB-jogviszonynak, tehát jelenleg ebben a munkaviszonyban nincs betegszabadság, táppénz, fizetés nélküli szabadság, szülési szabadság.
Az egyszerűsített foglalkoztatás fajtái
• mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunka vagy
• alkalmi munka
1 A naponta elszámolható és kifizethető bér mértéke maximalizálva van: egy napra szakképzettséget nem igénylő egyszerűsített foglalkoztatás esetén maximum a minimálbér vagy garantált bérminimum kétszeresét lehet kifizetni.
2 Egyszerűsített foglalkoztatásnál mentesített összeget határozunk meg, vagyis létezik egy összeghatár, ameddig nem kell SZJA-t fizetni. Szakképzettséget nem igénylő egyszerűsített foglalkozás esetén a napi minimálbér 130%-ig nem kell fizetni.
3 A munkavállaló számára egyszerűsített foglalkoztatás esetében is időarányosan jár a szabadság (alapszabadság + életkor alapú plusz napok).
Mezőgazdasági, turisztikai idénymunka esetén a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a 120 napot. Filmipari statiszta alkalmi munkából származó napi nettó jövedelme a 2022. július 1-jén vagy azt követően nem haladhatja meg a hónap első napján érvényes minimálbér 12%-át (24 000 forint).
Alkalmi munka végzésére kicsit speciálisabb szabályok vonatkoznak az egyszerűsített foglalkoztatáson belül:
A munkáltató és a munkavállaló között
• összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra, és
• egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napra, és
• egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra lehet határozott időre szóló munkaviszonyt létesíteni.
Szakképzettséget nem igénylő alkalmi munka/idénymunka esetén legalább a kötelező legkisebb munkabér 85 %-a:
Bruttó havi minimálbér 2022-ben: 200.000 Ft/hó
A bruttó havi minimálbér 85%-a: 170.000 Ft/hó
Alkalmi munkánál 1 naptári napon legfeljebb foglalkoztatott munkavállalók létszáma nem haladhatja meg:
A meghatározott napi létszámkeretet a munkáltató a tárgyév napjaira egyenlőtlenül beosztva is felhasználhatja, figyelemmel az alkalmi munka meghatározására.
Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony a felek szóbeli megállapodása alapján, a munkáltató bejelentésével jön létre. A munkáltató az egyszerűsített foglalkoztatás adatait a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni:
a munkavállaló nevét,
a munkáltató adószámát,
a munkavállaló adóazonosító jelét és tajszámát,
az egyszerűsített foglalkoztatás jellegét (mezőgazdasági, turisztikai idénymunka, alkalmi munka, filmipari statiszta),
a munkaviszony napjainak számát,
azt a körülményt, ha a munkavállaló Egyezmény alapján másik tagállamban, illetőleg egyezményben részes másik államban biztosított és ezt a munkáltató előtt igazolta.
A munkáltató által fizetendő közteher mértéke 2022. július 1. vagy azt követő időszakban keletkezett jogviszony minden naptári napjára munkavállalónként:
alkalmi munka esetén a hónap első napján érvényes minimálbér 1%-a, azaz 2 000 Ft (ez 2022. júniusáig 1 000 Ft volt naponta)
A munkáltatónak a közterhet a tárgyhónapot követő hónap 12-éig a NAV Egyszerűsített foglalkoztatásból eredő közteher befizetések elnevezésű, 10032000-06057763 számlaszámú beszedési számlára kell megfizetnie.
A munkáltatónak havonta, kizárólag elektronikusan, a tárgyhónapot követő hó 12-éig kell bevallást benyújtania az egyszerűsített foglalkoztatásról a 2208 jelű nyomtatványon az Art.havi adó és járulékbevallásra vonatkozó szabályai szerint.
A közteher kiváltja
a munkáltató oldalán a
a munkavállaló oldalán
Forrás és további részletek a NAV honlapján és elektronikus tájékoztató füzetében.