Elszálltak a hitelek, és ez kihívás a KKV szektornak is
A száguldó infláció megfékezése érdekében a Magyar Nemzeti Bank eddig folyamatosan emelte az alapkamatot, 22 éve nem volt olyan magas, mint most szeptemberben (13%). Ez azonban kihat a lakossági és vállalati hitelkamatokra is, mely újabb negatív folyamatokat generálhat: a vállalatok hitelkereslete látványosan mérséklődik, ami sajnos együtt jár a beruházási aktivitás csökkenésével.
Az MNB által megkérdezett pénzintézetek egyöntetű véleménye, hogy az elkövetkezendő időszakban szinte biztosan visszafogja majd a vállalati hitelkehelyezéseket a mostani, szigorodó monetáris politika. Ez a tendencia főként a kis- és mikrovállalkozásokat érinti, itt a bakok jóval komolyabb keresletcsökkenést várnak, mint a nagyobb cégek esetében.
A kamatemelések miatt az új hitelek iránti csökkenő kereslet hatása már érezhetően megmutatkozik a cégek beruházási hajlandóságában is (bár ez egyelőre csak a KKV-szektor szintjén érzékelhető). A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet felmérése szerint már idén tavasztól jellemző tendencia volt, hogy kis- és középvállalatok jelentősen visszavágták beruházási terveiket. Érdekesség viszont, hogy a nagyobb vállalatok esetében nem volt jellemző hasonló, negatív változás.
A már meglévő, változó kamatozású hitelek törlesztőrészletei és a rezsiköltségek drasztikus emelkedése további növekvő terhet jelenthet a vállalkozásoknak. Aki épp az energiahatékonyságot növelő beruházásokhoz szükséges forrásokat szeretné hitelből fedezni, a jelenlegi kamatszínvonalon nem biztos, hogy bele mer vágni egy újabb hitelfelvételbe.
Ebben a kedvezőtlen gazdasági- és kamatkörnyezetben mégis öröm az ürömben, hogy léteznek - főként a beruházások finanszírozására - kedvezőbb, rögzített kamatozású hitelek, sok esetben akár állami kamattámogatással. Nyáron jelentek meg például a Széchenyi Kártya Program MAX hitelek, melyek kifejezetten a hazai KKV-szektor versenyképességének elősegítését célozzák. Az MNB oldalán több kisvállalatoknak szóló finanszírozási megoldás, csomagajánlat is található:
Széchenyi Kártya Folyószámlahitel MAX
250 millió Ft összeghatárig igényelhető, 1, 2, vagy 3 éves futamidejű folyószámlahitel a vállalkozások átmeneti likviditási problémáinak áthidalására.
Széchenyi Likviditási Hitel MAX
250 millió Ft hitelösszegig igényelhető szabad felhasználású forgóeszközhitel a vállalkozások működéséhez kapcsolódó kiadások fedezésére.
Széchenyi Beruházási Hitel MAX
400 millió Ft hitelösszegig igényelhető normál beruházási hitelcélok, illetve hozzá kapcsolódó forgóeszköz beszerzésére, valamint többlettámogatott, energiahatékonyság javítását és technológiaváltást segítő hitelcélok megvalósítására.
A Plutius ingyenes funkcióival költséghatékony megoldást nyújt a nehéz helyzetben lévő mikro- és kisvállalkozásoknak, hogy a napi munkafolyamatok (számlázás, CRM, dokumentumkezelés stb.) egyszerűen és gyorsan intézhessék!