Január 1-jétől megszűnik az átalányadózás bevételi értékhatára, így az egyéni vállalkozó akkor is választhatja az átalányadózást, ha a 2022. évi vállalkozói bevételének összege meghaladja
2023-tól kezdve az egyéni vállalkozó addig maradhat talányadózó, amíg a bevétele a 2023-as adóévben nem haladja meg
A tevékenységét év közben kezdő, megszüntető vagy szüneteltető egyéni vállalkozó a bevételi értékhatárt időarányosan veheti figyelembe.
(Viszont az is tevékenységét év közben kezdő egyéni vállalkozónak számít, aki közvetlenül az átalányadózásra áttérés előtt kisadózó volt.)
Az az egyéni vállalkozó, aki az átalányadózást megszünteti, vagy megszűnik a jogosultsága (pl. átlépi a bevételi értékhatárt), a megszűnést követő év(ek)re nem választhat ismételten átalányadózást. Január 1-jétől azonban ez az időszak drasztikusan lerövidül, mivel a korábbi 4 évről 1 évre csökken az átalányadózásra visszatérők "türelmi ideje", azaz elég csupán 12 hónapot várni ahhoz, hogy ismét visszakerülhessünk az egyszerűbb átalányadózási forma alá.
Az átalányadónál korábban azért is volt jóval népszerűbb a kata adóneme, mert minimális adminisztrációval járt az alacsony közterhek mellett. Ezzel szemben az átalányadó egy jóval komplexebb adózási forma (amihez már szinte nélkülözhetetlen könyvelő segítsége). "Míg korábban az átalányadót választók havi bevallást voltak kötelesek tenni, 2023 januárjától negyedévente kell elkészíteniük a bevallásukat" – nyilatkozta korábban az Indexnek Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adópolitikáért felelős államtitkára, aki szerint ezáltal az adminisztrációs terhek közel negyedére csökkennek.
2023-tól az átalányadózás járulékfizetési szabályai is megváltoznak, és emiatt módosul a családi járulékkedvezményt év közben igénybe vevő átalányadózók szja-előlegének megállapítása is.
"Ha a biztosított átalányadózó egyéni vállalkozó év közben családi járulékkedvezményt is érvényesít, akkor az átalányban megállapított jövedelem adóelőlegét negyedévente kell megállapítania és bevallania a 2358-as bevallásban." -olvasható a NAV tájékoztatójában.
Társadalombiztosítási járulék
Jövőre a tb-járulékot új szabályok szerint, „göngyölítéssel” kell számítania az átalányadózást választóknak. A göngyölítéses módszert mind a főfoglalkozású, mind a nem főfoglalkozású átalányadózó egyéni vállalkozóknak alkalmazniuk kell, viszont a nem főfoglalkozású ev.-knek nem kell figyelembe venniük a minimum-járulékalapra vonatkozó rendelkezéseket.
A havi tb-járulék alapja az év elejétől a tárgynegyedév utolsó napjáig átalányban megállapított szja-köteles jövedelem, csökkentve az év korábbi negyedévében járulékalapként figyelembe vett összeggel, elosztva annyi hónappal, ahány hónapban az egyéni vállalkozói biztosítási jogviszony a tárgynegyedévben (akár egyetlen napig is) fennállt. A járulékkötelezettség összegét a biztosítási jogviszony létrejöttétől kell kiszámítani, ha a társadalombiztosítási jogviszony nem az év elején jött létre.
Fontos, hogy az átalányadózó ev.éves minimálbér felét el nem érő jövedelme továbbra is szja-mentes, ezért ez a jövedelemrész nem képez járulékalapot.
Szociális hozzájárulási adó
2023-tól a szociális hozzájárulási adót, azaz a szochót szintén göngyölítéses módszerrel kell meghatározni. Az átalányadózót havonta terhelő adót az alábbiak szerint kell kiszámítani:
Negyedévente "össze kell adni az aktuális negyedévben, illetve a megelőző negyedévben (negyedévekben) megszerzett szja-köteles jövedelmet és abból ki kell vonni a megelőző negyedévben (illetve negyedévekben) a szociális hozzájárulási adó alapjaként figyelembe vett összeget, majd a kapott összeget el kell osztani annyi hónappal, amelyben az egyéni vállalkozó a tárgynegyedévben biztosított volt. A számításnál minden olyan hónapot figyelembe kell venni, amelyben a vállalkozó legalább egy napig biztosított volt."
A főfoglalkozású egyéni vállalkozót a saját maga után havonta terhelő adó alapja továbbra is legalább a minimálbér 112,5 %-a, ezért, ha a göngyölítéses módszerrel kiszámított szochóalap kisebb ennél az összegnél, akkor a szochót a minimálbér 112,5 %-a után kell megfizetni.
Forrás és részletek: https://nav.gov.hu/ado/szja/