Júliusi megszorítások
2022.07.13.Átalányadó és más adónemek kata helyett
2022.08.15.Kriptovaluták adózása
A kriptovaluták után is május 20-ig kellett bevallani a személyi jövedelemadót. Az adóbevallásnál több választási lehetősége volt az adózóknak: dönteniük kellett arról, hogy a tavalyi vagy az idei évben érvényes szabályok szerint adóznak, hogy igénybe veszik-e az adóamnesztiát és hogy milyen költségeket számolnak el.
2021-es szabályozások
A korábbi szabályozás alapján a kriptovalutákból származó bevételeket magánszemélyek esetében az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint adóztatták, ami 27,45%-os adókulcsot jelentett. A kriptovaluták adás-vételéből származó nyereséget az egyéb jövedelem szabálya szerint kellett adózni, mely az előzőnél alacsonyabb, közel 26,5%-os adókulccsal járt. Viszont mindkét tevékenység esetében élni lehetett a különböző adókedvezményekkel, mint például a családi vagy az első házasok kedvezménye - írja a Portfolio.
2022-es szabályozások
Jó hír, hogy a kriptovaluták utáni adózás 2022-ben sokkal egyszerűbbé és egyben kedvezőbbé vált. Az idei átláthatóbb szabályozások alkalmazhatók a tavalyi évben szerzett jövedelmekre is, de minden esetben érdemes megvizsgálni, hogy a korlátozó szabályozások és egyéb buktatók miatt melyik verzióval lehet kedvezőbb adóterhet viselni.
Az új, 2022-es szabályozásban a kriptovalutákból származó jövedelmekre már létrehoztak egy új adózási kategóriát. Az új jogszabály már pontosan definiálja a kriptovalutákat, mely szerint olyan jogok vagy értékek digitális megjelenítői, melyek elektronikusan átruházhatók és tárolhatók.
Magánszemélyek esetében mostantól csak 15% jövedelemadót kell fizetni akkor, amikor a kriptovaluta kikerül a virtuális térből, azaz átváltják hagyományos pénzre vagy valamilyen értékre (vagyis fizetnek vele). Viszont adókedvezmények már nem érvényesíthetők ebből az összegből, ill. csak a mindenki számára elérhető ügyletek esetében lehet alkalmazni, a zártkörű tranzakciók során nem.
További módosítás, hogy ha a bevétel nem haladja meg a minimálbér 10%-át, illetve, ha az adózó ugyanazon a napon nem szerez más, hasonló tevékenységből származó bevételt - és az éves bevételek összege sem éri el az adott évi minimálbér értékét, - akkor a kriptovalutából származó jövedelem után nem kell adót fizetni.
A kiadásokat és a költségeket le lehet vonni a bevétel összegéből, valamint az adóévet megelőző 2 évben felmerülő veszteségeket a jövőben adókiegyenlítésként is lehet majd használni, ha ezeket a bevallásban megjelenítik. Ennek következménye, hogy adózási szempontból már nem éri meg kriptoeszközöket hoszabb távon tartani, mert a korábbi kiadások a nyereséget nem tudják tovább csökkenteni.
Adóamnesztia
Számos olyan magánszemély lehet, aki nem adózott eddig a kriptobevételei után. Ők 5 évre visszamenőleg adóamnesztiát kaptak, mely az idei adóbevallásban volt érvényesíthető. A korábbi bevételeikre így a kedvezőbb, 2022-es szabályok voltak alkalmazhatók abban az esetben, ha az adózó 2021 előtt nem vallott be kripoteszközből származó jövedelmet, illetve ha minden korábbi ügyletre a 2022-es szabályozás alapján adózott. Az adóamnesztia esetén a korábbi bevételekkel szemben a költségek is elszámolhatók, de erről az előzetesen kért NAV állásfoglalás tud csak 100%-ig biztosat mondani.