Konzultáció a KATA-törvényről
2020.08.19.Újabb távmunka szabályok
2020.09.04.Január elsejétől visszajár a behajthatatlan követelések áfája
Az Európai Bíróság döntése és az Áfa tv. alapján mostantól az adózó lehetőséget kap arra, hogy visszaigényelhesse az általa már teljesített, de a vevő részéről pénzügyileg nem rendezett tranzakciók áfáját.
A cégek sajnos gyakran szembesülnek olyan helyzettel, amikor rajtuk kívül álló okokból sem a követelésükhöz, sem azok áfa-tartalmához nem jutnak hozzá. Az adóhatóság ugyanis sokszor akkor sem engedi meg az áfa visszaigénylését, ha azzal a költségvetést nem érné kár. A magyar adóhatóság kissé nehezen kezeli ezeket a visszatérítési ügyeket, és többnyire negatívan bírálja el az erre vonatkozó kérelmeket. Ez lehet az oka, hogy eddig viszonylag alacsony volt azon vállalkozások száma, melyek megpróbáltak élni ezzel a lehetőséggel.Érdemes a visszaigénylés lehetőségével élnie azoknak a cégeknek, amelyek a jogszabály szűk kereteibe beleférnek. Már ez is egy komoly vállalati kört és több tíz milliárd forint adóösszeget jelent. De érdemes azoknak is, akik ugyan a magyar jogszabály kereteibe nem férnek bele, de az Európai Bíróság ítéletei alapján igenis joguk lenne az áfa visszatérítésre.
Az adótervezési szaktanácsadó hozzátette, hogy az első bírósági tapasztalatok nagyon biztatóak az adóhatóság ellen indított perek vonatkozásában.
Felmerül a kérdés, hogy egy-egy eset elévülését mely időponthoz kell kötni. Ahhoz, amikor az eredeti számla kiállításra került, vagy ahhoz, amikor a követelés behajthatatlanná vált.
Értelemszerűen az adóhatóság az elsőhöz ragaszkodott, ami azt jelentette volna, hogy egy 2013-ban kiállított számla áfatartalma nem lenne visszaigényelhető – még akkor sem, ha a vevő fizetésképtelenségét vagy felszámolását esetleg csak 2019-ben mondta ki a bíróság. Egy napokban megnyert perünkben sikerült azonban az utóbbi időpontot érvényesíttetnünk, mint az elévülés kezdő időpontja. Ez kitágítja azok körét, akik jogosultak az adó visszatérítésére.